Atölye Duyurusu: Beden Mimarlığı ve Toprak MimarlığıTüm Etkinlikler

30 Haziran - 7 Temmuz tarihleri arasında Tiyatro Medresesi'nde Beden Mimarlığı ve Toprak Mimarlığı atölyeleri düzenlenecektir.

BEDEN MİMARLIĞI

Beden mimarlığı atölyesi, geri dönüştürülebilir malzemeler yardımıyla, esnek, hafif, bedenin ve hareketin uzantısı olarak tasarlanacak bir dizi yapı ortaya çıkarmayı amaçlar. Bu bağlamda atölye sonucunda olabildiğince basit malzemeler ile bedeni merkeze alan ve bedenimizin uzantısı olarak çalışacak hafif yapılar tasarlanıp üretilecektir.

Atölye sürecinde, beden mimarlığı inşa edilirken, tasarımdan üretime doğrusal olarak ilerleyen geleneksel uygulama süreci tartışmaya açılacaktır. Tasarım süreci ve deneysel uygulama karşılıklı bir diyalog içindedir. Bu üretim yaklaşımı ile beden merkezli hareketli yapılar, uygulamalı işlevsel kompozisyonlara dönüştürülür. Bedenin hareketlerinin keşfi mimarlığın basit malzemeler ve boyutlar üzerine kavramsal bakışını yeniden düşünmemizi sağlar. Atölye sonunda bedenin ergonomisi ve materyal kompozisyonlar sayesinde ortaya çıkacak giydirilebilir yapılar bir defile/koreografi ile sergilenecektir. Etkinlik posteri için tıklayınız.

TOPRAK MİMARLIĞI

Atölye, kamış (Phrogmites australis) ve kil gibi yerel malzemelerin kullanımını içeren geleneksel doğal bina tekniklerini araştırmayı içerir. Eğitmenler, atölye çalışmaları sırasında, Tiyatro Medresesi’nin tesislerinde kurulabilecek ve kullanılabilecek küçük ölçekli bir mimarinin tasarım ve yapımına yönelik öğrencileri yönlendireceklerdir. Çalıştay sırasında öğrenciler, yerel malzemelerin yapısal ve teknik olasılıklarını keşfedecek ve malzeme özelliklerine göre tasarlayacaklardır. Etkinlik posteri için tıklayınız.

 

Atölyeler hakkında ayrıntılı bilgi ve başvurular için tıklayın:

https://tiyatromedresesi.org/basvur/beden-mimarligi-2019/#katilimci-detaylari  

https://tiyatromedresesi.org/basvur/toprak-mimarligi/#katilimci-detaylari  

 

Geçen seneki Beden Mimarlığı atölyesinin Eylül ayındaki İstanbul Tasarım Bienali'nde gösterilen filmi için tıklayın:

https://www.youtube.com/watch?v=Qc_Mgjq5-xE&t=3s