Solar Decathlon Africa yarışmasında finalist olan öğrencilerimizTüm Etkinlikler

Okulumuz Mimarlık Bölümü öğrencilerinden Avni Yılmaz, Bekir Süleymanoğlu ve Aslı Pısdıl arkadaşlarımızın aralarında yer aldığı; Yıldız Teknik Üniversitesi ve İstanbul Teknik Üniversitesi Mimarlık, Çevre Mühendisliği, Makine Mühendisliği, Endüstri Ürünleri Tasarımı, İnşaat Mühendisliği gibi bölümlerinin lisans, yüksek lisans ve doktora düzeyindeki 38 öğrencisinden oluşan Team Bosphorus Ekibi, Amerika Enerji Bakanlığı tarafından Eylül 2019’da Fas’ın Ben Guerir Kenti’nde 17.’si gerçekleştirilecek olan Solar Decathon Africa yarışmasında ReYard adlı projeleriyle 20 finalistten birisi olmuştur.

Solar Decathlon yarışmasının amacı sürdürülebilir enerji kavramı kapsamında farklı disiplinlerin bir araya gelerek doğa dostu ve sıfır enerjili yapılar tasarlamasını sağlamaktır. Proje hazırlıkları bir yılı aşan bu yarışmanın süresi 40 gündür ve bu süre zarfında tasarlanan yapının belirlenen alan içinde inşa edilmesi, tüm sistemlerinin çalıştırılması ve ziyarete açılması beklenmektedir.

Yarışma kapsamında Fas’ta gerçekleştirilecek kurulumdan önce, tasarımın bir kopyası Yıldız Teknik Üniversitesi Davutpaşa Yerleşkesi’nde inşa edilecek, ilgili çalışmaları takiben ziyarete açılacaktır. Yarışma sonrasında ise sürdürülebilir ReYard Evi kalıcı olarak Fas’ta ve Davutpaşa Yerleşkesi’nde sergilenmeye devam edecektir.

Öğrencilerimizi tebrik ediyor, Fas’taki yarışmada başarılar diliyoruz

Team Bosphorus Ekibi’nin sosyal medya hesapları:

https://www.facebook.com/sdateambosphorus

https://www.instagram.com/sdateambosphorus/