Mimarlık İngilizce Program

YTÜ Mimarlık Fakültesi Mimarlık Bölümü Mimarlık İngilizce Programı (1. Öğretim) 2013-2014 eğitim-öğretim döneminde eğitime başlamıştır. Programın öğretim dili İngilizce olup, Mimarlık Türkçe programı ile aynı ders programına sahiptir. YTÜ Mimarlık Fakültesi Mimarlık Bölümü Lisans Eğitim Programı Ulusal Mimarlık Akreditasyon Kurulu (MİAK) tarafından yapılan değerlendirme sonucunda 6 yıl süre ile akreditasyona hak kazanmıştır. YTÜ Mimarlık Fakültesi Mimarlık Bölümü, Amerikan Ulusal Akreditasyon Kurumu’na (NAAB) Eşdeğerlik için başvurusunu yapmış ve 1. değerlendirme aşamasını geçmiş olup, 2. değerlendirme aşamasına hazırlanmaktadır.

 

Mimarlık İngilizce Programı kontenjanı 40 olup, T.C. vatandaşlarının yanı sıra yurtdışından başvuran öğrencilere de açık bir lisans programıdır. T.C. vatandaşları için programa kabul koşulları, “T.C. Ölçme, Seçme ve Yerleştirme Merkezi” tarafından hazırlanan kılavuzda yer almaktadır. Yurt dışından başvuracak öğrenciler için, “YTÜ Yurt Dışı Kayıt Kılavuzu” (Lisans Öğrenimi) Dördüncü Bölüm’de yer alan kabul koşulları geçerlidir.

 

“YTÜ Yurt Dışı Kayıt Kılavuzu” na aşağıdaki linkten ulaşabilirsiniz.

 

http://www.ydok.yildiz.edu.tr/page/11/Genel-Bilgi

 

YTÜ Mimarlık Bölümü İngilizce programında toplam 17 öğretim üyesi ve 6 öğretim üye yardımcısı görev yapmaktadır.  

 

Günümüzde mimarlık mesleği sürekli bir değişim ve gelişim içerisindedir. Bu gelişime ayak uydurabilmek için kaliteli bir eğitim ve yabancı dil bilgisi belirleyici unsurlardır. Meslek eğitimini küresel olarak kabul edilen bir dilde almanın mimar adaylarına sağlayacağı avantajların bazıları şöyle sıralanabilir:

 

- Mimarlık alanında gerekli işbirliğini uluslararası düzeyde kurabilme,

- İletişim becerisini yetkin düzeyde meslek eğitimi ile birleştirerek küresel alanda rekabet edebilme,

- Farklı kültür alanları ile mesleki düzeyde ilişki kurabilme becerisini geliştirme,

- Kuram ve uygulama alanında uluslararası düzeyde çalışmalar ve araştırmalar yapabilme,

- Ülke hedefleri doğrultusunda, eğitim alanında uluslararası işbirlikleri oluşturma.